Relacje

Relacje (178)

poniedziałek, 21 grudzień 2020 16:40

40 lat ze Sławkiem Mickiem

Może nie „Przygoda” ale społeczeństwo, nie tylko Kielc , styka się z twórczością SŁAWOMIRA MICKA już od 40 lat. Zaplanowaliśmy w tym roku razem ze Stowarzyszeniem Ziemia Świętokrzyska spacer w różne miejsca Kielc na 40 –lecie twórczości artystycznej naszego Kolegi z turystycznych szlaków by podziwiać wytwory Jego wyobraźni i rąk. Niestety, okrutny COVID -19 pokrzyżował nasze plany i zmuszeni byliśmy przełożyć wycieczkę i spotkanie z Artystą na „łaskawsze” czasy. Na razie możemy wirtualnie lub indywidualnie pospacerować po okolicy by napotkać Jego liczne prace.I długo nie trzeba szukać, wystarczy przejść pod kino „Moskwa”, by spotkać czekającego na seans na swojej ławeczce lokalnego znawcę i miłośnika kina i teatru ANDRZEJA KOZIEJĘ. Z kolei, idąc Skwerem Harcerskim wyszukajmy wśród szpaleru głów w Alei Sław popiersi : BELI BARTOKA, MICHAIŁA BUŁHAKOWA, JÓZEFA CZAPSKIEGO, SALVADORA DALI, MARKA GRECHUTY, MARKA HŁASKI, TAMARY ŁEMPICKIEJ, ANDY WARHOLA, czy najnowszego dzieła – PAWŁA PIERŚCIŃSKIEGO.
wtorek, 15 grudzień 2020 16:13

Moja droga do PTTK - w 70 rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego

W dniu 17 grudnia przypada dokładnie siedemdziesiąta rocznica powołania do życia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Uznałem, że jest to dobry moment do spojrzenia w tył i do małej refleksji nt. historii PTTK-u oraz jego aktualnych problemów. Chciałbym przy tej okazji podzielić się swoimi wspomnieniami jak to się stało i co mnie skłoniło do wstąpienia w szeregi Towarzystwa. Być może zachęci to niektórych z członków KTP Przygoda” do podobnych wspomnień lub przemyśleń tym bardziej, że aktualny czas epidemii nie pozwala na wspólne wędrowanie i spotykanie się. Informacje na stronie internetowej mogą stać się też jakąś namiastką klubowej więzi w tym trudnym okresie.W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w liceum do którego wówczas uczęszczałem w Opocznie duży nacisk był kładziony na pozalekcyjne uczestnictwo w różnych kołach zainteresowań. Poza sportem najbliższe mojemu temperamentowi było szkolne koło turystyczne działające pod opieką jednego z nauczycieli. Dzisiaj, po tylu latach ,nie pamiętam czy formalnie wstąpiłem wówczas w szeregi PTTK-u, bo żadnego dokumentu z tamtego okresu nie posiadam. Zachowała się tylko, jako cenna dzisiaj dla mnie pamiątka, metalowa odznaka uczestnictwa w II Harcerskim Rajdzie Radomskim z 1966 roku.
środa, 25 listopad 2020 17:04

W rocznice śmierci „Wilka” Zbigniewa Kruszelnickiego - wycieczki zorganizowane przez KTP PTTK „Przygoda”

W artykule opublikowanym w nr.6/7 ( 232/232) „Przygodnika” opisałem swoje początki w klubie „Przygoda” i o swoim szczęściu, że od razu trafiłem na ludzi o podobnych zainteresowaniach jak moje, w osobach Krzysztofa Bogusza i Jerzego Pabiana.W cyklu rajdów poświeconych Armii Krajowej zorganizowanych i prowadzonych w 2012r. przez wymienionych wyżej znakomitych znawców historii i doskonałych przewodników nie było wycieczki ku pamięci oddziału partyzanckiego „Wilki”. Pochodzę z kieleckiej dzielnicy Herby, skąd rekrutowało się wielu członków tego oddziału, więc tam szczególnie żywa była legenda o partyzantach, bohaterach konspiracji i o „Wilku" Zbigniewie Kruszelnickim.
poniedziałek, 05 październik 2020 18:48

DWIE WYCIECZKI - DWA ZALEWY, DWA KAMIENIOŁOMY

DWA ZALEWY, DWA KAMIENIOŁOMY – tak można nazwać dwie wycieczki, które miałam przyjemność poprowadzić dla klubu „ PRZYGODA” w ostatnim czasie.Ta pierwsza, 30- go sierpnia, na zakończenie wakacji wiodła od ZALEWU SUCHEDNIOWSKIEGO do czerwonego kamieniołomu „ KOPULAK”. Tę drugą, 13-go września poprowadziłam od ZALEWU REJOWSKIEGO przez dolnotriasowe wychodnie skalne do białego kamieniołomu „OCZY ZIEMI”. W ten sposób spacerując zamknęliśmy dwie pętle ósemki.30-go sierpnia z 20- osobową grupą powędrowaliśmy szlakiem mojego ukochanego poety JANA GAJZLERA wokół zalewu w Suchedniowie podziwiając z brzegu wyspę- ostoję ptactwa. Zajrzeliśmy na teren OSiR –u, gdzie Koleżanki i Koledzy, którzy odwiedzili to miejsce po raz pierwszy byli zaskoczeni atrakcjami Ośrodka- z dobrze zorganizowanym kempingiem, plażą, boiskiem do siatkówki plażowej, przystanią, kortami tenisowymi, atlasem do ćwiczeń na powietrzu i bazą noclegową. Przy pięknej słonecznej pogodzie wędrówka wokół malowniczego zalewu brzegiem z szuwarami, nenufarami i ptactwem wodnym była nie lada frajdą.
wtorek, 26 maj 2020 18:18

54 lata Klubu Turystów Pieszych PTTK Przygoda

Witam wszystkich klubowiczów oraz sympatyków Klubu.26 maja 1966 r. odbyło się zebranie organizacyjne Klubu Turystów Pieszych na którym rozpoczęto działalność Klubu oraz wybrano pierwszy Zarząd Klubu, którego prezesem został kol. Jerzy Zaręba.Od tego czasu minęło już 54 lata. W tym czasie różne były dzieje Klubu, ale takiego jubileuszu jak w tym roku nie było i mam nadzieję, że już nigdy nie będzie. Klub z różnych perypetii wychodził na prostą to i z obecnych powikłań wyjdzie cało.Często piszecie, że jeszcze nie raz przewędrujemy wspólnie niejeden szlak. Ja jestem tego pewien, i to już wkrótce.
sobota, 28 marzec 2020 21:17

Marcowy biuletyn "Przygodnik" dostępny na naszej stronie

Z powodu epidemii niemożliwe było rozprowadzenie papierowego wydania marcowego biuletynu "Przygodnik". W związku z tym w całości publikujemy 228 numer naszej gazetki. Zapraszamy do lektury, w numerze m.in. ciekawe artykuły Jarosława Leszczyńskiego, Stanisława Janusza Komorowskiego i Ryszarda Łopiana oraz  "Głos w dyskusji o klubie Przygoda” Andrzeja Toporka.  Całość pod redakcją Jerzego Pabiana i Piotra Gareckiego. Informujemy równocześnie, że nadchodzące wycieczki zawarte w treści nie odbędą się.   Wszystkie tegoroczne wydania biuletynu dostępne do pobrania w zakładce PRZYGODNIK. K S
wtorek, 28 styczeń 2020 17:03

Relacja z wycieczki do Opatowa (11.01.2020)

Deszczowy poranek, bardziej jesienny, niż zimowy, chociaż to już prawie połowa stycznia. Niezależnie jednak od kaprysów pogody, całkiem spora, bo prawie 50. osobowa grupa turystów, stawiła się wczesnym rankiem na miejscu zbiórki, aby udać się na wycieczkę autokarowo-pieszą, zorganizowaną przez Prezesa KTP PTTK "Przygoda" Kolegę Jana Wiórka.W sennej atmosferze dojechaliśmy do Gołoszyc, wsi położonej w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, w gminie Baćkowice.Prowadzący wycieczkę Kolega Janek Wiórek krótko poinformował nas o tym, że właśnie w Gołoszycach rozpoczyna się Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego, prowadzący do Kuźniaków, czerwony szlak turystyczny prowadzący do Piotrowic oraz niebieski szlak turystyczny, prowadzący do Dwikoz.Wspomniał też, że znajduje się tutaj dwór z połowy XIX w. oraz park z XVIII w. ze wspaniałymi drzewami, które są pomnikami przyrody.
wtorek, 21 styczeń 2020 17:12

Relacja z wycieczki : Łagów - Wał Małacentowski - Nowa Słupia (12.01.2020)

W niedzielę 12 stycznia miałam przyjemność uczestniczyć w wycieczce pieszej z Łagowa przez Wał Małacentowski do Nowej Słupi , którą poprowadziła Ula Zychowicz. Trasa była piękna, pogoda wyśmienita a towarzystwo, jak zwykle –„ sami swoi”- 23 osoby plus pies, czyli Gutek Eli, którego i tym razem poniosły amory i chciał wracać w połowie drogi za przygodnie poznaną na trasie suczką zmierzającą ze swoim towarzystwem w przeciwnym kierunku. Musiała go Ela już do końca wycieczki prowadzić na smyczy.Ale wróćmy na start. Wędrówkę zaczęliśmy w ŁAGOWIE, którego początki sięgają XI wieku, gdy istniał tu gród królewski z kasztelanią i zamkiem. Łagów rozwijał się gospodarczo dzięki wydobywaniu żelaza i kruszców. Przeszliśmy obok kościoła św. Michała Archanioła z XV wieku, gdzie część z nas zagrała z orkiestrą Jurka Owsiaka. W kościele trwała msza więc mogliśmy podziwiać zabytek tylko z zewnątrz i skupić uwagę na oryginalnej drodze krzyżowej malowanej we wnękach muru kościoła.
środa, 08 styczeń 2020 20:44

Relacja z wycieczki sylwestrowej z Klubem "Przygoda" (31.12.2019)

Tak szybko minął kolejny rok, za szybko. No ale cóż, nie mamy na to wpływu. Róbmy więc to, co może zależeć od nas. A my, jako Klub Turystów Pieszych PTTK "Przygoda" możemy zorganizować się i turystycznie pożegnać odchodzący, a powitać nadchodzący ROK. Tak też, już po raz kolejny, zrobiliśmy.Trasa tej sylwestrowej wędrówki została zaplanowana z Bukówki przez Górę Telegraf, Górę Hałasa, Dyminy, Kawecczyznę, na górę Pierścienicę (tj. Stadion, bo nie wszyscy to wiedzą).W sumie ok. 8 km.
sobota, 28 grudzień 2019 16:19

Relacja z wycieczki wigilijnej Klubu "Przygoda" (15.12.2019)

Tegoroczna wycieczka wigilijna Klubu „PRZYGODA” odbyła się w niedzielę 15-go grudnia. Przebiegała trochę inaczej od poprzednich. Spacer był krótki, lekki. Z autobusu w centrum Chęcin podążyliśmy Ścieżką Mnicha w kierunku Rezerwatu „ RZEPKA ‘’. Na wstępie kolega Janek Wiórek zapoznał nas z planem wędrówki. Podeszliśmy pod górę zamkową i zatrzymaliśmy się na terenie rezerwatu na wyrobisku kopalnianym przy EUROPEJSKIM CENTRUM EDUKACJI GEOLOGICZNEJ. W nowoczesnym okazałym budynku Centrum mieści się ośrodek naukowo- badawczy Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kolega Janek przybliżył nam historię kamieniołomu i rezerwatu.
piątek, 06 grudzień 2019 21:58

Relacja z wycieczki do Rytwian w dniu 1 grudnia 2019r.

Pierwszy grudniowy dzień zapowiadał się bardzo ciekawie. No, może mniejszym optymizmem napawała mnie pora zapowiedzianej zbiórki, czyli godz. 7.00. Jednak chęć uczestnictwa w wycieczce do Rytwian, zwyciężyła lenistwo i konieczność wstania o tak nieludzkiej porze.Bardzo zdyscyplinowana, prawie 40. osobowa grupa ochoczo zajęła miejsca w autokarze i ruszyliśmy.Pod przewodnictwem Prezesa KTP PTTK "Przygoda" kolegi Janka Wiórka dotarliśmy do Rytwian, miejscowości położonej w powiecie staszowskim. Jest ona znana głównie z zabytków, które planowaliśmy zobaczyć.Pierwszym punktem, do którego zaprowadził nas nasz przewodnik były ruiny gotyckiego zamku obronnego w Rytwianach, z którego do naszych czasów ocalał jedynie wysoki na kilkanaście metrów narożnik muru zamkowego.
poniedziałek, 07 październik 2019 15:33

Relacja z wycieczki na Górę św. Michała (29.09 2019)

W niedzielę 29 –go września, w imieniny Michała, ponad 20- osobową grupą z Klubem „PRZYGODA” wybraliśmy się na wędrówkę po Ziemi Włoszczowskiej w okolice Krasocina. Celem naszym było dotarcie do ruin kościoła na Górze Św. Michała w Gruszczynie, bowiem w tym dniu odbywały się tam uroczystości odpustowe, festyn i msza w ruinach świątyni z XVI wieku. Cykliczną wycieczkę, jak zwykle we wrześniu prowadził kolega ANDRZEJ SOKALSKI. Po wyjściu z pociągu na przystanku LUDYNIA- DWÓR skierowaliśmy się w stronę Krasocina. W tym roku nie zwiedzaliśmy dworu pana Stanisława Gieżyńskiego w Ludyni, gdyż chcieliśmy zdążyć na Górę Św. Michała na mszę o godz. 14-tej. Całą naszą wędrówkę po okolicznych lasach, łąkach i zagajnikach zdominowało grzybobranie, jak nazwał to jeden z naszych kolegów- opanował nas „ amok grzybowy”.
sobota, 31 sierpień 2019 15:46

Wspominki o Tomku Wągrowskim w 7 rocznicę śmierci

W dniu 1 września br. mija 7 lat jak odszedł na wieczną wędrówkę niezapomniany Kolega *Tomasz Wągrowski * - Honorowy Członek Klubu Turystów Pieszych PTTK "Przygoda" - wybitny krajoznawca i przewodnik świętokrzyski, wielce zasłużony dla drogownictwa, autor wielu publikacji o tematyce regionalnej.Z tej okazji chcemy przypomnieć Jego piękną sylwetkę i dokonania w pokazie multimedialnym przygotowanym przez Jego Rodzinę i przyjaciół.
piątek, 30 sierpień 2019 08:14

Relacja z XX Rajdu Kapeluszowego (25.08.2019)

„Trzydziestka jedynka” zapchana w Kielcach w pełni,wiele pań już w strojnych kapeluszach na głowie,kościół Marii Magdaleny wnet się zapełni,msza niedzielna opóźniona, prawie w połowie. Jedni uczestniczą we mszy, drudzy czekają,Jagoda z uwagą na kliszy coś notuje,Tadeusza Ani pod klasztor podrzucają,Roch kruchtę i pomnik pamięci penetruje. 1.
poniedziałek, 12 sierpień 2019 19:36

Relacja z wycieczki: Belno - Lasy Suchedniowskie - Zagnańsk (04.08.2019)

Poranek niedzielny, komercyjny zapchany,kierownictwo klubu, stare, nowe, członkowie,sympatycy, najmłodsza Ola, piesek Harry,celem marsz Pasmem Suchedniowskim. Samo zdrowie !
czwartek, 08 sierpień 2019 12:03

Relacja z wycieczki do Sancygniowa, Działoszyc, Bronocic i Skalbmierza (20.07.2019)

Wędrujemy i zwiedzamy, poznajemy zabytki, dziedzictwo naszej kultury, odkrywamy nie odkryte, odwiedzamy najodleglejsze zakątki naszego województwa. Taką oto formułę spędzania czasu proponuje ostatnio członkom, jak i sympatykom Przygody, Zarząd Klubu.Jak widać po frekwencji w autokarze, dużo wcześniej wykupionych miejscówkach, pomysł chwycił. Już o 7.15 (sobota, 20.07.2019r.), wyruszyliśmy w podróż, na nizinne tereny południowej części woj. świętokrzyskiego, graniczące z Małopolską, do powiatu pińczowskiego i kazimierskiego.
wtorek, 09 lipiec 2019 16:26

Relacja z wycieczki do Poleskiego Parku Narodowego (29-30.06.2019)

Wreszcie nadszedł, od dawna przez nas oczekiwany, dzień wyjazdu na 2. dniową wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego, czyli na tzw. Ścianę Wschodnią Polski.Organizatorem tej wycieczki jest Kolega Mirosław Kubik, który od kilku lat zabiera nas w ten piękny, a mało odkryty region naszego kraju.Tak więc wczesnym sobotnim rankiem, ponad 50. osobowa grupa zapakowała się do autokaru i ruszyliśmy w podróż, która zapowiadała się niezwykle atrakcyjnie. I taka była.
wtorek, 18 czerwiec 2019 16:17

Rajd "PRZYGODY" w 53. Urodziny Klubu - 08.06.2019

  Ogromny tłum przed dawnym kinem „Romantica”,oprócz grupy Przygodników młodzież z UJK,krótka „dziesiątka” pełna, trzeba się upychać,jedna pani słabnie, lecz większość nie narzeka.  Przed świętym Jackiem w Leszczynach nareszcie wolni, 1.słońce już nieźle przygrzewa, w las chęć uciekać,nerwowo w kierunku Lubrzanki szlakiem polnym,młodzież gna na Bęczków, stary kościół poczeka
piątek, 14 czerwiec 2019 07:28

Relacja z 39 Rajdu Baby Jagi (02.06.2019)

39 „ Rajd Baby Jagi” 2-go czerwca 2019 roku przeszedł do historii. Piękny słoneczny dzień zgromadził w Parku Miejskim przy muszli ogromną grupę dziatwy w różnym wieku pod opieką rodziców oraz dziadków. Rajd, tak jak w poprzednich latach, sprawnie i profesjonalnie poprowadziła nasza koleżanka GRAŻYNKA DZIÓŁKO, a pomagały Jej MARTA TOMASZEWSKA i ANETA BĘTKOWSKA, które wcieliły się w urocze Czarownice. Dzieci otrzymały pamiątkowe okolicznościowe butony zaprojektowane przez ANNĘ HENDLER.
niedziela, 21 kwiecień 2019 18:55

II etap zdobywania Niebieskiego Szlaku Turystycznego im. Stanisława Jeżewskiego, czyli wędrówka w czasie i przestrzeni do krainy krzemieni

Po bardzo udanym I etapie nie było najmniejszego problemu ze skompletowaniem chętnych na kolejną wyprawę i rankiem 14 kwietnia 2019 roku autokar wypełniony do ostatniego miejsca pomknął rączo do Bałtowa. Tam komandor rajdu, Janek Wiórek, wyposażył nas na starcie w niezbędne informacje, po czym komandorka Ula Zychowicz zaczęła wędrówkę z „wysokiego C” ;) i przeciągnęła nas kawałek asfaltem pod górkę, by nas nieco rozruszać.
czwartek, 04 kwiecień 2019 18:21

Śladami kruszców i marmurów - relacja z wycieczki KTP "Przygoda" (30.03.2019)

Prawdziwie wycieczkowy dzień, ciepło, bezwietrznie,prawie pół setki stałych członków, sympatyków,do Wiernej Rzeki szybkim pociągiem bezpiecznie,dwie dziewczynki i pies Gutek w turystów szyku.
czwartek, 28 marzec 2019 18:20

Relacja z I etapu niebieskiego szlaku im. Stanisława Jeżewskiego (10.03.2019)

Pogoda to żaden problem dla rasowego włóczykija - każda dobra, trzeba się tylko odpowiednio ubrać. Jednak tym razem nie nastrajało optymistycznie to, co działo się wieczorem w przeddzień wędrówki - o szyby dzwonił deszcz smagany porywistym wiatrem, tłukły się rynny i blachy na dachach, a na dodatek ok. g. 22 z Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody nadszedł na komórkę SMS z informacją, że nadchodzi silny huragan, więc o ile ktoś nie musi, niech nie wychodzi z domu. No cóż, rozwaga przede wszystkim!, ale wiara w lepsze jutro uzasadniająca pełną gotowość do wymarszu to żelazna zasada wędrowca! Prognoza może się nie sprawdzić, zatem stawiamy przy drzwiach buty na baczność, plecak na sztorc i… nadsłuchujemy, obserwujemy… W nocy rzeczywiście niewesoło, ale nad ranem… trochę zimno i piź… oops! - wieje, ale jak to w Kieleckiem, żadna tam wichura, tylko mocniejszy wietrzyk, dla nas to nic nadzwyczajnego, a więc… w drogę! Wszyscy w komplecie stawiamy się na miejscu zbiórki i ahoj „Przygodo”! - pod wodzą komandorów rajdu: Uli Zychowicz i Janka Wiórka gnamy autokarem w kierunku Ostrowca, by przewędrować I etap niebieskiego szlaku im. Stanisława Jeżewskiego.
sobota, 23 marzec 2019 18:15

Relacja z wycieczki "Powitanie wiosny z topieniem marzanny" (17.03.2019)

Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno,Dziś Cię utopimy, bo nie chcemy zimy ! W niedzielę 17-go marca ponad 70 –u sympatyków „ Przygody” przyjechało do Suchedniowa, by przepędzić zimę. Zgodnie z naszą tradycją przygotowaliśmy kukłę Marzanny /Moreny, Mareny, Śmierciuchy /,by utopić ją w rzece. Piękne kształty i odzienie naszej pannicy wyszły spod rąk zdolnych koleżanek : Bożenki Kmiecik i Ewy Gonciarz przy moim skromnym udziale. Panna zrobiła furorę wśród zebranych, rozchwytywana , przekazywana sobie z rąk do rąk w końcu dostała się w ręce najmłodszych uczestników korowodu, licznych dzieci , które godnie dzierżyły ją do kresu wędrówki. W malowniczym miejscu nad zalewem rejowskim w Skarżysku zatrzymaliśmy się, by podziwiać lazur wody, sosnowy las, plażę . Grzechem byłoby nie wykorzystać tak fantastycznej scenerii do sesji fotograficznej - każdy chciał mieć pamiątkową fotkę z urokliwą panną.
niedziela, 17 marzec 2019 09:51

Relacja z wycieczki: Pińczów - Grochowiska - Las Winiarski - Busko Zdrój (16.02.2019)

 Mamy połowę lutego Anno Domini 2019, a tu… polami, polami, po miedzach, po miedzach,po błocku skisłym w mgłę i wiatrnie za szybko, kroki drobiącidzie wiosna, idzie nam… Komu zbrzydła zima, powinien był wybrać się z nami na sobotnią wędrówkę do Krainy Wojtka Bellona. My mieliśmy na włóczędze wiosnę w sercach, w pogodzie i w przyrodzie! W pełnym słońcu i w doskonałych nastrojach przemierzaliśmy Ponidzie pod wodzą Janka Wiórka - komandora rajdu i nowego Prezesa Klubu Turystów Pieszych „Przygoda” w jednej osobie. Janek nie potrzebował zbyt wiele czasu na „rozruch” - świetnie odnalazł się w swojej roli, oddając się pracy dla klubu z ogromnym zapałem, sercem i głową pełną pomysłów.
poniedziałek, 11 marzec 2019 19:27

Relacja z wycieczki: Tumlin - Góra Grodowa - Góra Wykieńska - Góra Kamień - Góra Ciosowa (10.02.2019)

Każda wycieczka Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda” sprawia jej uczestnikom wielką frajdę. Bywają jednak wyprawy szczególnie udane, gdy wszystko zdaje się sprzyjać. Tak było podczas niedzielnego rajdu po gościnnej ziemi Gminy Miedziana Góra, kiedy to zdarzył się dzień słoneczny i jak na luty wyjątkowo ciepły, uczestnikom od rana dopisywał wyśmienity humor, a górzyste lasy, malownicze kamieniołomy czy skalne wychodnie wprawiały w zachwyt nawet tych, którzy tę trasę wielokrotnie przebyli.
poniedziałek, 25 luty 2019 14:04

Relacja z Zimowego wejścia na Łysicę z KTP "Przygoda" (17.02.2019)

  Grupa „Przygody” w ścisku w podmiejskiej „dziesiątce”,uhonorowanie himalaistów faktem,Przygodników wejście na Łysicę znaczące,chociaż wiosna w lutym, zdarzenie nieodparte ! W kościele Brzezinek na starcie biją dzwony, 1.lista, wprowadzające „trzy grosze” Kazika,rozpoznawanie w grupie przyjaciół, znajomych,ciepło, śniegu jak na lekarstwo, zima znika
wtorek, 19 luty 2019 19:31

Mamy własny kanał na YouTube!

Miło nam oznajmić, że członek KTP PTTK „Przygoda” - koleżanka Gabriela Olea Martin zadeklarowała chęć współpracy z naszym Klubem. W serwisie YouTube założyła kanał, na którym będzie publikowała filmy dokumentujące wycieczki i imprezy organizowane przez nasz Klub. https://www.youtube.com/channel/UCbSMCr9aI8Yn5eBpUXqwxdADostępne już są pierwsze efekty pracy naszej koleżanki. Zachęcamy do subskrypcji kanału. Dziękujemy Gabrysiu!
wtorek, 12 luty 2019 18:16

Relacja z XX Rajdu Walentynkowego z KTP PTTK "Przygoda" (09.02.2019)

Klub "Przygoda", już po raz dwudziesty, zorganizował obchody Walentynek, corocznego święta zakochanych, które przypada 14 lutego. Tradycją tej imprezy jest to, że uczestnicy pokonują kilkukilometrową trasę, a później oddają się wspólnej zabawie. W tym roku trasa wędrówki, prowadzonej przez Koleżankę Ulę Zychowicz, przebiegała z Krajna przez Górę Wymyśloną do Ciekot.Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a więc autobus linii 47 pękał w szwach. Ponad godzinna podróż upłynęła nam w ogromnym ścisku, ale jak nas poinformował Pan kierowca, na tej trasie nie może jeździć autobus przegubowy, ze względu na liczne i ostre zakręty.
wtorek, 05 luty 2019 16:59

Relacja z wycieczki po Suchedniowie z KTP "Przygoda" (02.02.2019)

Dzieciństwo...gdy najtkliwszą myślą biegnę za nimi mych wspomnień chłopięcych dzwoni baśń daleka-ukołysze mnie zawsze najcichszym szeptaniemta dziwna i jedyna stron kieleckich rzeka...Jan Gajzler - "RZEKA" /Suchedniów, Ziemia Kielecka / Ta rzeka, to oczywiście- KAMIONKA, która wypływa spod Góry Cisowej, przepływa przez Suchedniów i wpada w Skarżysku do Kamiennej. Nasza wędrówka w sobotnie prawie wiosenne przedpołudnie 2-go lutego z grupą kilkunastu turystów przebiegała w wiekszości jej brzegami lub wzdłuż zalewu powstałego nad nią. Szukaliśmy miejsc i pamiątek związanych ze świetlaną przeszłością miasteczka z czasów Stanisława Staszica, tradycjami powstańczymi oraz ciekawymi postaciami, szczególnie postacią piewcy Gór Świętokrzyskich - JANA GAJZLERA.
poniedziałek, 21 styczeń 2019 15:59

Relacja z I etapu wycieczki Wokół Kielc (19.01.2019)

W sobotni poranek 19 stycznia uczestnicy wycieczki Klubu Turystów Pieszych PTTK "Przygoda" wyruszyli na szlak I Etapu „Wokół Kielc”. Trasa biegła z Bukówki, stokami Telegrafu na Pierścienicę.Jeszcze przed wejściem na szczyt zatrzymaliśmy się na krótki postój przy pomniku poświęconym „Pomordowanym Rodakom przez hitlerowskich najeźdźców w latach 1939 - 1945". Pomnik powstał w tym miejscu w 1960 roku. W okresie okupacji, teren kieleckiego Stadionu był miejscem masowych mordów. Zaraz po 1939 roku utworzono na tym terenie obóz jeniecki. Zwożono tu okoliczną ludność, zakładników, partyzantów, a następnie rozstrzeliwano i grzebano w zbiorowych mogiłach. Szczególne nasilenie egzekucji nastąpiło w latach 1942 - 1943. Pierwsza egzekucja miała miejsce 12 czerwca 1940 roku w miejscu, w którym dziś stoi pomnik.
sobota, 19 styczeń 2019 20:11

Relacja z wycieczki na trasie: Wolica - Tokarnia - Chęciny (12.01.2019)

W sobotę 12 stycznia grupa turystów KTP PTTK "Przygoda" wybrała się, pod przewodnictwem Kolegi Jarosława Leszczyńskiego, na wędrówkę tematycznie związaną z jeszcze trwającym okresem świątecznym.Na dworcu PKP zgromadziło się ponad 20 osób. Szybciutko dojechaliśmy do Wolicy. Po dokonaniu przez Jarka prezentacji, wygłoszeniu obowiązujących regułek, udaliśmy się do sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy.
czwartek, 03 styczeń 2019 19:21

Relacja z Nocnego Rajdu Sylwestrowego z Klubem "Przygoda" (31.12.2018)

Sylwester to jeden z wyjątkowych dni w roku i dlatego każdy chce go przeżyć w szczególny sposób - jedni spędzają go na salach balowych wbici w krynoliny i fraki, inni na "domówkach" sieją spustoszenie w mieszkaniu gospodarza, jeszcze inni na tzw. sylwestrze pod gwiazdami wsłuchują się w playback przeświadczeni, że ich ukochany idol zdziera dla nich na mrozie swoje sławne gardło. Ale istnieje jeszcze inna możliwość - zamiast szpilek czy lakierków można założyć trackingowe buty, na ramię zarzucić plecak i wyruszyć na szlak. Okazuje się, że ta ostatnia opcja ma coraz więcej zwolenników, gdyż na przystanku MPK linii 27 pojawiła się bardzo liczna grupa włóczykijów w szampańskich nastrojach, gdzie uczestników wędrówki oczekiwali już komandorzy rajdu: Asia Burtnik i Kazik Sławiński. Kto nie zdążył na zbiórkę, ten gnał samotnie przez ciemny bór, byleby tylko do nas dołączyć w tę szczególną noc, ot, jak np. najsłynniejsza świętokrzyska powsinoga, czyli Andrzej Armada, którego napotkaliśmy na jednej z leśnych ścieżyn (ale dla A.A. takie eskapady to przecież chleb powszedni!).
wtorek, 25 grudzień 2018 14:14

Relacja z wycieczki wigilijnej Klubu "Przygoda" (16.12.2018)

Tegoroczna WIGILIJNA WYCIECZKA Z OPŁATKIEM odbyła się w niedzielę 16-go grudnia. 47-osobowa grupa miłośników wędrowania wyruszyła do CHĘCIN z miejscowości SZEWCE. Wycieczkę poprowadził nowy prezes Zarządu Klubu Turystów Pieszych "PRZYGODA" kolega Jan Wiórek.Na polanie w Szewcach, przy pomniku upamiętniającym zwycięską bitwę z 1944 r. żołnierzy AK z wojskiem niemieckim, nastąpiło powitanie i zapoznanie uczestników z programem wycieczki. Ruszyliśmy więc krętymi ścieżkami lasu bukowo- sosnowego, który w tym dniu prezentował się pięknie w zimowej szacie. Musieliśmy uważnie stąpać, bo pod warstwą śniegu kryły się śliskie liście, gałęzie i podstępne kamienie. Szliśmy gęsiego podziwiając przyprószone białym puchem drzewa, krzewy i roślinki przy drodze.
sobota, 24 listopad 2018 19:43

Relacja z wycieczki: Ludynia Dwór - Krasocin - Góra Św. Michała - Gruszczyn - Ludynia (23.09.2018)

20 września br. liczna grupa turystów pieszych "Przygody" postanowiła spędzić niedzielę pod wodzą kolegi ANDRZEJA SOKALSKIEGO na Ziemi Włoszczowskiej w okolicach Ludyni.Wczesnym rankiem wysypaliśmy się z pociągu na stacji LUDYNIA DWÓR. I właśnie, piękny modrzewiowy dwór z połowy XVIII w był pierwszym celem naszej wędrówki. Kiedy weszliśmy na teren okazałego rozległego parku z uroczymi stawami i starymi lipami, na spotkanie nam wyszedł właściciel dworu pan Stanisław Gieżyński. Zaprosił nas do środka, byśmy mogli podziwiać odnowione wnętrza. Pan Stanisław z wielką swadą opowiadał o pracach, jakich dokonał od 1979 roku, by dwór przywrócić do dawnej świetności zachowując oryginalne elementy.
wtorek, 20 listopad 2018 16:19

Relacja z wędrówki "Przygody" żółtym szlakiem turystycznym im. Juliusza Brauna z Jackiem Śniadeckim. (12.11.2018)

Jak nie chwalić dodatkowego dnia wolnego od pracy z okazji obchodów 100. rocznicy uzyskania przez Polskę Niepodległości. Nie mogło być lepiej. Wędrówka "Przygody", pierwotnie planowana na koniec października, przesunięta ze względu na kapryśną pogodę, tym razem udała się wyśmienicie. Pomimo jesiennej pory roku, pogoda naprawdę dopisała.Jedna z pierwszych wędrówek pod auspicjami nowego Zarządu KTP PTTK "Przygoda" okazała się ogromnym sukcesem, bo jak inaczej nazwać ok. 70. osobową frekwencję. Pociąg prawie pękał w szwach. W Wiernej Rzece opustoszał, gdy na peron wysypali się młodzi, starsi i całkiem w wieku senioralnym.
niedziela, 18 listopad 2018 17:00

Relacja z wycieczki patriotycznej z Klubem "Przygoda" (11.11.2018)

Jan Gajzler ,,Testament Orląt"... Wołają nas ci, pod mogiłami:,,My Ją wskrzesili- odradzajcie Wy,Za wolnośc życieśmy złożyli sami,W czyn zamieniajcie o potędze sny".,,Według rozkazu" napisane krwią...,,Według rozkazu leglim braci dwóch"...Czytamy o tych, co tu wiecznie śpią.,,Leglim- wy żyjecie"- ,,Czuj duch!" 11 listopada 2018 roku - 100-ą rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości miałam przyjemność świętować z grupą 32 osób na szlaku ,, Przygody".Wędrówkę rozpoczęliśmy w Berezowie- dzielnicy SUCHEDNIOWA, który ma bogate tradycje narodowowyzwoleńcze. Suchedniowianie brali udział w powstaniach:kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym. Za udział w tym ostatnim miejscowość została doszczętnie spalona. W czasie II wojny światowej działały tu liczne oddziały partyzanckie pod wodzą Nurta, Ponurego, Szarego. W gajówce Kruk stacjonował HUBAL.
wtorek, 06 listopad 2018 19:04

Relacja z wycieczki Znicz Pamięci (27.10.2018)

W sobotę 27 października br. zgodnie z klubową tradycją zorganizowaliśmy wycieczkę pieszą pod hasłem „Znicz Pamięci”. Od wielu już lat Klub nasz jest organizatorem wędrówek związanych z miejscami pamięci narodowej.  W tym roku naszą wędrówkę rozpoczęliśmy na osiedlu Bocianek, gdzie znajduje się mało znany kamień pamiątkowy przypominający o wydarzeniu które miało tu miejsce 5 września 1914 r. Otóż w tym dniu na polach ówczesnej wsi Szydłówek odbyło się zaprzysiężenie sformowanego w Kielcach 1 pułku piechoty Legionów. Prowadzący wycieczkę koledzy pokrótce nakreślili tło i przebieg tej uroczystości w której wzięli oprócz żołnierzy 1 pułku piechoty Legionów przedstawiciele władz austriackich w osobie gen. Baczyńskiego kpt. W. Zagórskiego i przedstawiciela Naczelnego Komitetu Narodowego ówczesnego ppor. Wł. Sikorskiego, a późniejszego generała - premiera Rządu Polskiego na Uchodźstwie .
niedziela, 04 listopad 2018 15:12
Na dzień 08.11.2018 r. KTP PTTK „Przygoda” liczy 104 członków; w tym zwyczajnych 91,a honorowych 13. W ciągu dwóch lat działalności zarządu ubyło 12 członków; 4 osoby zrezygnowały z członkostwa w Klubie, członkostwo 7 kolejnych ustało z powodu nie płacenia składek, a 1 osoba zmarła. Przyjęto do Klubu decyzją Zarządu 13 nowych członków. Aktualnie członkami Klubu jest: 20 przewodników świętokrzyskich, 24 przodowników turystyki pieszej, 2 honorowych przodowników turystyki pieszej, 6 przodowników turystyki górskiej, 8 instruktorów krajoznawstwa regionu, 5 instruktorów krajoznawstwa Polski, 2 zasłużonych instruktorów krajoznawstwa, 2 instruktorów ochrony przyrody. 
czwartek, 01 listopad 2018 13:21

Relacja z III Świętokrzyskiego Śpiewogrania z „Przygodą” (06.10.2018)

Śpiewogranie z „Przygodą” już chyba na stałe zagości w harmonogramie imprez Klubu. W październikowym, już trzecim, wzięło udział ponad 40 osób.Oczywiście najpierw wędrówka, którą poprowadził Prezes Klubu kolega Andrzej Toporek. Trasa była niezbyt forsowna, bo przecież trzeba zarezerwować siły na kilkugodzinne śpiewy. Pomaszerowaliśmy więc z Bęczkowa, przez Górę Wymyśloną do Ciekot, czyli ok. 7 km. Pogoda była piękna, słoneczko przyświecało, co sprzyjało słodkiemu leniuchowaniu podczas postojów. Nie było chyba uczestnika wędrówki, który nie zachwycałby się przepięknymi kolorami jesiennych liści. Żółte, zielone, czerwone i rude były wszędzie. Na otwartej przestrzeni pięknie rozkwitły białe stokrotki ( chyba jakaś jesienna odmiana ).Nasyceni barwami pięknej polskiej jesieni, dotarliśmy do Gospodarstwa Agroturystycznego „Radostowa” w Ciekotach, gdzie po zajęciu miejsc, rozpakowaniu zawartości plecaków i posileniu się zupą gulaszową, byliśmy gotowi rozpocząć śpiewy.
sobota, 06 październik 2018 16:11

Dziewczyny dla Chłopaków czyli wędrówka "Przygody" w dniu 29.09.2018 - relacja

Zarząd obecnej kadencji wprowadził do swojego harmonogramu imprez wędrówki z okazji Dnia Kobiet i Dnia Chłopaka, który przypada jesienią.Jak podaje Wikipedia Dzień Chłopaka to święto obchodzone w Polsce 30 września przez nastolatków. Staje się ono coraz bardziej popularne zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej. Dziewczęta wręczają wówczas chłopcom drobne upominki, karty z życzeniami lub wysyłają SMS-y z wierszykami.Może niekoniecznie chłopcy z "Przygody" to młodzież, a dziewczęta z "Przygody" to nastolatki, ale wszyscy są młodzi duchem i potrafią z tej okazji świetnie się bawić.Czuliśmy na plecach wsparcie w tej zabawie przesympatycznych nastolatków, którzy zaszczycili naszą wędrówkę. Była to grupa pięciu dziewcząt i chłopca ze Szkoły Podstawowej nr 12, oczywiście z Panią nauczycielką.
Strona 1 z 5

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31