Relacje
poniedziałek, 03 sierpień 2015 13:58

"Od najniższego do najwyższego" - relacja z wycieczki KTP PTTK Przygoda (05.07.2015)

Pamięci Krzysztofa Wilczyńskiego

W niedzielę 5 lipca br. Stowarzyszenie „Ziemia Świętokrzyska” oraz Klub Turystów Pieszych „Przygoda” było organizatorem wycieczki pieszej pn. „Od najniższego do najwyższego punktu w Kielcach”. Okazją do tej wycieczki była 20 rocznica tragicznej śmierci w Alpach kol. Krzysztofa Wilczyńskiego - prezesa Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach i członka założyciela naszego Klubu. Ponieważ kol. K. Wilczyński był geodetą i zapalonym turystą, takie przyjęliśmy motto wycieczki.

Pamieci Wilczyskiego2 compressor

Jacek Skrzypczak prezentuje najniżej położony punk
na terenie Kielc.

Wycieczkę poprowadził Jacek Skrzypczak - znany kielecki przewodnik i wiceprezes Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska. Wędrówkę rozpoczęliśmy na ul Chorzowskiej w Kielcach. To tutaj niedaleko od podziemnego przejścia pod torami kolejowymi, znajduję się najniżej położony punkt na terenie Kielc. Położony jest on na wysokości 230m n.p.m.

Wędrówkę kontynuowaliśmy uroczymi górskimi ścieżkami Pasma Posłowickiego a później Pasma Dymińskiego. Mimo panującego upału, wędrówka leśnymi duktami była przyjemnością.

Podczas przerwy na odpoczynek, uczestnicy zapoznali się z życiorysem kol. K . Wilczyńskiego przedstawionym przez piszącego te słowa i okolicznościami wypadku w Alpach omówionymi przez wdowę po kol. Krzysztofie - kol. Anię Wilczyńską. Wędrówkę zakończyliśmy na szczycie Telegrafu - najwyższym wzniesieniu w granicach administracyjnych Kielc o wysokości 406 m n.p.m. Po zejściu ze szczytu zatrzymaliśmy się w barze obok dolnej stacji wyciągu narciarskiego aby się nieco ochłodzić przy panującym upale i zakończyć wycieczkę. Wzięło w niej udział 23 osoby.

Pamieci Wilczyskiego1 compressor

Na szczycie Telegrafu - najwyżej położonym punkcie Kielc (406 m n.p.m.)

Tekst i zdjęcia: Jerzy Pabian

 

 Pamieci Wilczyskiego3 compressor

Pamieci Wilczyskiego4 compressor

Pamieci Wilczyskiego5 compressor

Pamieci Wilczyskiego6 compressor

Pamieci Wilczyskiego8 compressor

Pamieci Wilczyskiego9 compressor

 

Kalendarz Imprez