Strona Główna
czwartek, 12 marzec 2020 08:00

28.03.2020 - Klubowa wycieczka do Bochni i Okocimia

W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca b.r. i ogłoszeniem na terenie Polski stanu epidemii nasza wycieczka do Bochni, która miała się odbyć w sobotę 28 marca zostaje przełożona na jesień i miejmy nadzieję, że do tego czasu wszystko wróci do normalności.
Osoby, które zapłaciły za wycieczkę, a chcą wycofać swoje wpłaty proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy z biurem PTTK .
Informacja o pracy biura Oddziału Świętokrzyskiego PTTK znajduje się na stronie: http://www.pttkkielce.pl/.

Bochnia

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na
wycieczkę do Bochni i Okocimia

sobota, 28 marca 2020 r.

W programie mamy zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni, Muzeum Motyli Arthropoda i zwiedzanie browaru Okocim wraz z degustacją piwa. Znajdzie się też czas na mini spacer po Bochni oraz obejrzenie z zewnątrz Pałacu Goetzów (dawnych właścicieli browaru Okocim) w Brzesku.


Krótka informacja o zwiedzanych obiektach

Zabytkowa Kopalnia Soli w Bochni – zwiedzamy ją 3-godzinną trasą przyrodniczą poprowadzoną wzdłuż „surowych” wnętrz bocheńskiej kopalni na głębokości około 248 metrów pod powierzchnią ziemi, pozwalającą poznać budowę i historię geologiczną bocheńskiego złoża. Można będzie zobaczyć skały i minerały budujące złoże oraz zaobserwować jak działalność człowieka wpłynęła na powstanie unikatowego środowiska panującego w solnych wyrobiskach i tworzących niepowtarzalne piękno kopalni, a także zobaczyć bardzo rzadki minerał - halit fluorescencyjny. Trasę turystyczną zwiedzamy pieszo, zaczynając od pokonania ok. 700 stopni schodząc schodami pod powierzchnię ziemi. Podziemną kolejką udamy się do Komory 81 - tutaj zlokalizowana jest jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni - Podziemna Przeprawa Łodzią. Przepłyniemy 120 m łodziami towarzystwie flisaków wzdłuż zalanego solanką wyrobiska. Schodami w dół dojdziemy do poziomu IV August i zobaczymy Komorę Lichtenfels VII, eksploatowaną w latach 80. XVIII w. Przemieszczając się wzdłuż tego poziomu odwiedzimy Stajnię Mysiur i miejsca, w których niegdyś pracowały w kopalni konie z pochylnią Lichtenfels, którą chodziły do pracy. W trakcie zwiedzania perełka: Kaplica św. Kingi ze wspaniałym żyrandolem z kryształów soli. Więcej informacji o trasie znajdziecie tu: https://kopalnia-bochnia.pl/zwiedzanie/trasaprzyrodnicza/

Muzeum Motyli Arthropoda - największa stała ekspozycja motyli w Polsce licząca ponad 5 tysięcy okazów pochodzących z całego świata, której podstawę stanowią zbiory podróżnika i kolekcjonera owadów Jacka Kobieli. Zbór muzeum prezentuje systematyczny przegląd motyli dziennych i nocnych podzielonych według rodzin i rodzajów występujących na różnych kontynentach świata. Istotną część kolekcji stanowi kompletny zbiór polskich motyli dziennych ofiarowany przez wieloletniego kustosza zbioru Państwowej Akademii Nauk, pana Edwarda Palika. Arthropoda po łacinie oznacza stawonogi, dlatego też oprócz motyli w muzeum można zobaczyć również inne ciekawe owady, te występujące w Polsce i te występujące w innych częściach świata. Prezentowane też są gatunki, których wygląd i biologia ilustrują ciekawe zjawiska przyrodnicze, w których ćma nie musi być szara a motyl może mieć kształt liścia , sowy, czy tygrysa.

Pałac Goetzów - jedna z najwspanialszych rezydencji fabrykanckich końca XIX wieku. Został wzniesiony w 1898 roku przez Jana Albina Goetza Okocimskiego - przemysłowca, króla piwa, twórcę potęgi browaru w Okocimiu. Pałac składa się z korpusu głównego połączonego galeriami z dwoma piętrowymi skrzydłami bocznymi. Wewnątrz zachowała się część wyposażania (figuralne i ornamentalne stiuki plafonów, tapiserie, postarzane lustra, profilowane drewniane stropy, wzorzyste podłogi, witraże, kinkiety i żyrandole), a także nieliczne dzieła sztuki. Obecnie w pałacu mieści się hotel. Wokół rozpościera się 14 hektarowy park w stylu angielskim z przepięknym starym drzewostanem.

Browar Okocim. Browar Okocim założony przez Jana Ewangelistę Goetza to ponad 170 lat żywej historii piwowarstwa. Właściciel przyjął zasadę, że najdoskonalsze piwa można warzyć tylko z najlepszych surowców, co przyniosło mu ogromny sukces na rynku. Zakład działa nieprzerwanie zmieniając kilka razy właściciela. Jest również udostępniany turystom. Pobyt w nim trwa ok 2 godzin i obejmuje zwiedzanie zakładu pokazujące „na żywo” produkcję piwa i jego pakowanie, Izbę Tradycji oraz to, co pewnie dla niektórych najciekawsze - Panel Degustacyjny. Będzie okazja spróbować wszystkich gatunków produkowanego aktualnie piwa. Istnieje też możliwość wypicia jeszcze kufelka za dodatkową opłatą 5 zł oraz zrobienia sobie zakupów w sklepiku na miejscu i zabrania ze sobą czegoś na pamiątkę.

Planowany harmonogram wycieczki:
5.45. Zbiórka ul. Bp. Kaczmarka przy Biedronce
6.00 - 8.30 Wyjazd z Kielc i przyjazd do Bochni
8.40 – 14.00 Zwiedzanie kopalni i muzeum motyli
Przewidziana jest godzinna przerwa na obiad. Istnieje możliwość zamówienia grupowego obiadu za dodatkową opłatą 15 – 20 zł.
14.00 – 17.30, przejazd do Brzeska, zwiedzanie browaru Okocim i spacer po zabytkowym parku przy pałacu.
17.30 – 21.00 Powrót do Kielc

Koszt wyjazdu 130 zł obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę organizatora, bilety wstępów, opłaty za przewodników w zwiedzanych obiektach oraz degustację piwa.

Zapisy i wpłaty przyjmuje:
• biuro Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach, ul. Sienkiewicza 29,
telefon: 41 344 77 43
Godziny otwarcia:
wtorek 10:00–18:00
środa 09:00–17:00
czwartek 09:00–17:00
piątek 09:00–17:00
sobota, niedziela i poniedziałek Zamknięte
• wyjątkowo w trakcie klubowych wycieczek kol. Jan Wiórek.

Wpłaty przyjmowane są do 12 marca b.r. Prosimy o podanie w przypadku wpłaty na konto bankowe, w tytule wpłaty „wycieczka Bochnia”. Lista osób, które zgłosiły wcześniej chęć udziału w wycieczce jest już w oddziale PTTK.

Uwaga ważne!
Wycieczka tylko dla członków PTTK - jest wyjazdem klubowym
• Ponieważ sporo będziemy chodzić nie tylko po kopalni ale i po browarze - wymagana w miarę dobra kondycja fizyczna.
• Konieczne jest wygodne, turystyczne obuwie i ubranie.
• Wycieczka nie jest dla osób odczuwających lęk podczas przebywania w ciasnych przestrzeniach pod ziemią. Nie jest też dla osób mających aktualnie nieustabilizowane problemy z krążeniem lub oddychaniem.
• Wpłaty przyjmujemy do 12 marca – lista osób, które zgłosiły wcześniej chęć udziału. Po tym terminie na ewentualne zwolnione miejsca zapisujemy pozostałych chętnych z listy rezerwowej. Również po 12 marca, w przypadku niemożności wzięcia udziału w opłaconej wcześniej wycieczce, istnieje możliwość wycofania pieniędzy tylko jeśli znajdzie się osoba na zwalniane miejsce.

Kalendarz Imprez