Kalendarz

Tajemnice Jury Krakowsko – Częstochowskiej

Kategoria
Wycieczki wyjazdowe
Data
niedziela, 26 lipiec 2020

KTP PTTK Przygoda i Aktywnie24.pl zapraszają na wycieczkę

Tajemnice Jury Krakowsko–Częstochowskiej
Fort Tonie, Jaskinia Wierzchowska, Dolina Kluczwody

Niedziela 26.07.2020 r.


Giebułtów - Wąwóz Pod Świerki - Wieszczy Dół – Dolina Kluczwody – Słupy graniczne z XIX w. – Murownia

Trasa piesza ok. 10 km

Wstępny plan wycieczki

7.00 – Zbiórka uczestników
7.15 – 9.45 – Przejazd z Kielc do Giebułtowa
10.00 – 12.00 – zwiedzanie Muzeum Twierdzy Kraków – Fort Tonie
12.00 – 17.00 – Przejście piesze Giebułtów – Dolina Kluczwody – Wierzchowie ok. 10 km, zwiedzanie Jaskini Wierzchowskiej Górnej
16.30 – 17.00 – Przejazd do Olkusza
17.00 – 18.30 – czas wolny w Olkuszu (zwiedzanie indywidualne, możliwość posiłku)
18.30 – 21.00 – powrót do Kielc

 

Cena wycieczki:
Łączny wstępny koszt na uczestnika (przy min. 40 osobach) – 90 zł

Cena zawiera:
transport,
bilety wstępu do Muzeum Twierdzy Kraków i Jaskini Wierzchowskiej
ubezpieczenie NNW


Muzeum Twierdzy Kraków - Fort Tonie
Fort TONIE to jedno z najciekawszych dzieł Twierdzy Kraków. Przez długie lata swojego istnienia -dwie wojny światowe, okres zimnej wojny - pilnie strzeżony przez cztery armie, przetrwał zawieruchy dziejowe i nadal jest „w służbie” - obecnie jako główna siedziba Muzeum Twierdzy Kraków. Jako jeden z nielicznych krakowskich fortów zachował większość wyposażenia pancernego: wysuwane wieże artyleryjskie, kopuły obserwacyjne, bramy, kraty, wieszaki itd., co czyni go cennym i unikalnym zabytkiem sztuki fortyfikacyjnej przełomu XIX i XXw. Jednocześnie bogata szata roślinna, liczne gatunki ptaków i zwierząt, w tym wiele chronionych pozwalają nie tylko poznać historię miejsca, ale i wypocząć w otoczeniu przyrody.

Jaskinia Wierzchowska
znajduje się w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie, w dolinie Kluczwody, na terenie wsi Wierzchowie k. Białego Kościoła ok. 16 km na pn. –zach. od Krakowa, przy trasie 94 (Kraków - Olkusz).
Jaskinia Wierzchowska posiada najdłuższą trasę turystyczną ze wszystkich jaskiń w Polsce. Prowadzi ona krętym Przesmykiem Długim poprzez Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory jaskiniowej – Sali Balowej i dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Ściany i strop komór pokrywa ładna szata naciekowa. Dużą atrakcją są nietoperze (gł. podkowce małe) oraz pająki meta menardi. Jaskinię Wierzchowską można zwiedzać z wykwalifikowanym przewodnikiem. Zwiedzanie odbywa się z wykwalifikowanym przewodnikiem po wytyczonej, bezpiecznej i profesjonalnie oświetlonej trasie turystycznej. Wewnątrz panuje stała temperatura około + 7,5 o C, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej odzieży.

Olkusz
Miasto leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, dokładniej na Wyżynie Olkuskiej, 6 km na południe od Pustyni Błędowskiej. Miasto o wielkiej historii, związanej z górnictwem i handlem rud ołowiu, cynku i srebra.

Zapisy i opłaty: Jan Wiórek, tel. 690060330

Zapraszamy!

 
 

Dostępne terminy

  • niedziela, 26 lipiec 2020
 

Powered by iCagenda

Kalendarz Imprez